Przez niektórych traktowane nieco gorzej na rzecz tych droższych orzechów. Jednak z badań przeprowadzonych w USA i Chinach dowiadujemy się, że nie są one wcale od nich gorsze i warto po nie sięgać codziennie w odpowiednich ilościach, ponieważ może to znacznie wydłużyć życie i polepszyć jego jakość.

Dlaczego warto jeść orzechy ziemne?

  1. Idealne dla sportowców- z racji  tego, że należą do grupy roślin strączkowych to posiadają najwięcej białka ze wszystkich znanych nam orzechów. Mogą poszczycić się również dużą zawartością argininy, czyli aminokwasu, który buduje masę mięśniową.
  2. To dobry wybór dla osób będących na diecie redukcyjnej, ponieważ w swoim składzie mają liczne pokłady błonnika pokarmowego, który pobudza jelita do działania i wspomaga metabolizm.
  3. Obniżają poziom złego cholesterolu i podwyższają frakcję dobrego, chroniąc przy tym zwałem, miażdżycą oraz poprawiając pracę mózgu i koncentrację. A to wszystko dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  4. Polecane również dla osób zmagających się z depresją. Mają w swoim składzie ogromne ilości tryptofanu, który odpowiada za produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia.
  5. Orzeszki ziemne są odpowiednie też dla kobiet w ciąży, ponieważ posiadają dużo kwasu foliowego.

Są kopalnią witam z grupy B:

  • B1 (tiamina), wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni oraz serca. Przyśpiesza gojenie się ran. Jej niedobór może prowadzić do bolących skurczy mięśni oraz zaburzenia pamięci i koncentracji.
  • B2 (ryboflamina), wspomaga układ odpornościowy oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku.
  • B3 (niacyna), wspomaga układ nerwowy, łagodzi stres oraz ułatwia zasypianie.
  • B6  (pirydoksyna), wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, pracę serca oraz skurcze mięśni. Witamina B6 jest niezbędna do produkcji hemoglobiny, czyli czerwonych krwinek.

Posiadają także witaminę E, która chroni organizm przed działaniem wolnych rodników i jest nazywana witaminą młodości.

Warto jeść orzechy ziemne, bo jest to paliwo dla naszego mózgu i ciała- zwiększają naszą energię, poprawiają koncentrację i szybko ulegają rozłożeniu.