Transport produktów spożywczych wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważne jest bowiem, aby żywność podczas przewożenia była właściwie zabezpieczona, a tym samym, aby nie straciła na jakości. Dlatego konieczne jest wykorzystywanie w transporcie różnego rodzaju opakowań i pojemników. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednie rozmiary oraz zwrócić uwagę, czy opakowania nadają się do przechowywania żywności.

Opakowania do transportu produktów spożywczych

Do transportu żywności wykorzystuje się różnego rodzaju opakowania i pudełka. Produkowane są one zarówno z tworzyw sztucznych, jak i z tektury. Jednak co ważne, nie w każdym rodzaju opakowania może być przewożona żywność. Muszą być to specjalne pudełka, które przystosowane są to przechowywania produktów spożywczych. Mówią o tym jasno przepisy o transporcie żywności. Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów opakowań w przewożeniu potraw są te wykonane z tektury litej oraz falistej. Jest to bowiem materiał, który przy kontakcie z jedzeniem w żaden sposób nie wpływa na jego jakość i świeżość. Opakowania wykonane z tych materiałów bardzo dobrze chronią żywność przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Mowa tu choćby o różnego rodzaju bakteriach, wilgoci czy promieniach słonecznych, które w nadmiernej ilości mogą doprowadzić do utraty wartości odżywczych.

  • Opakowania na wynos


  • Opakowania a konkretny rodzaj żywności

    Jak wspomniano, opakowania gastronomiczne muszą być dopasowane do konkretnego rodzaju przewożonej żywności. Inny rodzaj pudełka wykorzystuje się do przewożenia i przechowywania owoców i warzyw, inny do mięska i jeszcze inny na wyroby cukiernicze. Miękkie owoce i warzywa powinny być przechowywane w opakowaniach kartonowych. Ważne jest to, by żywność ułożyć na płasko. W przeciwnym razie podczas transportu mogłoby dojść do jej uszkodzenia. W przypadku produktów mięsnych dobrze sprawdzą się wspomniane już kartonowe opakowania z tektury litej lub falistej. W takich pudełkach możliwe jest przechowywanie zarówno mięsa mrożonego, jak i świeżego. W transporcie wyrobów cukierniczych wykorzystuje się jeszcze inny typ opakowań. Tu najlepiej sprawdzają się produkty dwuczęściowe posiadające tackę i wieczko oraz jednoczęściowe kartony składane bądź klejone, które produkowane są z trzywarstwowej tektury. Przykłady takich kartonów znaleźć można na stronie extrakartony.pl.

    Opakowania w restauracjach

    Wiele restauracji, barów czy pizzerii oferuje swoje dania na wynos. Muszą być one w takim przypadku także odpowiednio zapakowane. Opakowania wykorzystywane w restauracjach powinny przede wszystkim utrzymywać ciepło dań przez dłuższy czas. Dodatkowo kartony muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury. Dlatego też w restauracjach często korzysta się z opakowań termoizolacyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dowiezienie dania do klienta bez ryzyka, że potrawa wystygnie podczas transportu.